Papa Francesco viziton Shqiperine 21/09/2014

Sot Papa Francesco ka mbërritur në Shqipëri për një vizitë zyrtare. Ai mbajti një meshë në sheshin "Nënë Tereza".

Tema kryesore ku Papa Francesco u përqëndrua ishte në harmoninë fetare që ekziston në Shqipëri dhe se kjo gjë duhet të merret si shembull për bashkëjetesën e mirë sociale brenda popullit dhe ndër popuj. Zoti është një dhe feja është ajo që i afron njerëzit me Zotin. Nuk ka rëndësi çfarë feje je, e rendësishme është të sillesh me zemër dhe ndërgjegje ndaj tjetrit që të frymëzosh të bërit mirë dhe të ndihesh mirë brenda vetes.

Papa përshëndeti dhe të rinjtë dhe i inkurajoi që të ecin në rrugën e drejtë të jetës duke i thënë JO të këqijave dhe PO të mirave.

Lexo më tepër...

Shqiperia ndryshon stine, tani jane italianet qe emigrojne ne Shqiperi

Shqiperia ndryshon stine. Dyndje emigrantesh Italiane ne shqiperi!

"Kane kaluar pak me teper se 20 vjet, por duken ngjarje te ndodhura nje shekull me pare. Ishte vera e vitit 1991 kur anija Vlora, e tejmbushur me shqiptare, te deshperuar, ankoroi ne portin e Barit. Sot nuk mberrijne me ngarkesa te tilla nga krahu tjeter i Adriatikut, emigrantet shqiptare ndjekin rruge te ligjshme tanime. Jane rreth gjysem milioni ne Itali. Por nga ana tjeter edhe italianet, gjithnje e me shpesh, kalojne detin Adriatik ne drejtimin te kundert me ate qe benin shqiptaret, pra shkojne ne shqiperi, ne kerkim pune dhe te nje jete te re. Nuk e bejne me anije te ndryshkura, por me avion per nje ore udhetim. Italianet tani shkojne ne Shqiperi ne kerkim te fatit."

Keshtu e nis gazeta e mirnjohur

Lexo më tepër...

Nuk keni ide te mira? Punoni me dike qe i ka.

Shpeshhere flitet se nderrmarrjet apo kompani te ndryshme industriale jane te deshperuar se nuk gjejne ose me mire nuk i vijne ne mend ide gjeniale per biznesin e tyre. Ne menyre qe te gjejne rrugen e duhur drejt suksesit. Sepse sot per sot eshte ideja rinovuese qe ben kompanine te ece perpara..

çfare ndodh pra nese nje ndermarrje nuk ka ide te medha se si ti pershtatet klientit, si ti beje qefin, si ta terheqi ate drejt produktit qe kompania prodhon?

Pra nje ndermarrjeje i duhet diçka bashkekohore dhe terheqese per klientin por nuk di se çfare te shpiki, çfare te krijoje.

Zgjidhja ekziston dhe eshte me afer nga

Lexo më tepër...

Gezuar Pashket

Sot eshte nje dite e shenuar per te gjithe besimtaret e Krishtere pasi festohet pashka. Pashka nenkupton ringjalljen e Krishtit.

Eshte festa qe bashkon besimtaret e Krishtere anembane per te festuar se bashkur ringjalljen e krishtit.

Gjaku do të thotë jetë

Në kishat orthodokse, që në Gjermani kanë rreth 1,5 milionë anëtarë, kjo histori ka mbetur e gjallë dhe ka gjetur një shprehje të veçantë simbolike në ngjyrën e kuqe, shpjegon Irinikios Schulten, kryediakon i kishës ortodokse ruse në Bad Honnef pranë Bonit: "Prandaj të gjitha vezët ortodokse të pashkëve janë të kuqe. Shporta gjigante vetëm me vezë të kuqe. Dhe njerëzit gjithmonë pyesin: ku janë ngjyrat e tjera? Dhe unë u them: Përse ngjyra të tjera? E kuqja është ngjyra e jetës." Shenja në kasollet për t'u kursyer nga dënimi i Perëndisë, u bë simbol i vetë jetës.

 

Lexo më tepër...

bukuria e fermave shqiptare

Shqiptarë: mos e lejoni teknologjinë t'ju prishë prodhimet tuaja të mrekullueshme!!

Michael Mclellan
Në tetor të vitit 2011, kam pasur kënaqësinë të vizitoj Shqipërinë për rreth pesë ditë me një mik të mirë nga Kosova, Naim Shala. Qëllimi im për të shkuar në Shqipëri ishte për të fotografuar, por unë krejt papritur mësova shumë për metodat bujqësore tradicionale dhe bujqësinë organike që janë të praktikuara gjerësisht atje sot. Unë nuk e kisha vizituar Shqipërinë që nga viti 2002, dhe isha mjaft i papërgatitur për ndryshimet e  mahnitshme që kanë ndodhur atje gjatë këtyre tetë vjetëve!
Kur kam ardhur në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës në vitin 2002, ishte me të vërtetë një "aeroport i botës së tretë". Në vitin 2011, ai ishte
Lexo më tepër...

Bananja ben mire per shendetin - Ja pse!

Banania ndihmon të mbetemi të shëndoshë. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një mori sëmundjesh dhe gjendjesh, duke u bërë kështu diçka që duhet shtuar në dietën tonë ditore
Bananet përmbajnë tri lloje natyrale të sheqernave - sukrozë, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibër. Banania jep energji të shpejtë, të qëndrueshme dhe substanciale. Hulumtimet kanë vërtetuar se vetëm dy banane ofrojnë energji të mjaftueshme për 90 minuta ushtrime të vështira.
S'është për t'u çuditur që banania është fruti numër një për të gjithë atletët kryesorë të botës. Por energjia nuk është gjëja e vetme që banania na ndihmon të mbetemi të shëndoshë. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një mori sëmundjesh dhe gjendjesh, duke u bërë kështu

Lexo më tepër...

RoomScan - Krijojme planimetrine e shtepise me kete app per iphone

Siç e lexuat edhe nga titulli, fale programit per iphone Room Scan do te mund te masni perimetrin dhe siperfaqen e dhomave te baneses. Ky funksion i veçante mund te sjelle shume avantazhe si per ata qe kane nevoje per te bere matje per pune ashtu edhe per "perdorim shtepiak". Ajo qe na habit me teper eshte tek Room Scan, eshte menyra e funksionimit.

Kush mund te jete menyra me e lehte per te matur nje dhome se sa

Lexo më tepër...

Twitter ka ditelindjen dhe i dhuron anetareve #FirstTweet

Twitter mbush 8 vjeç. Rrjeti social Twitter i ashtuquajturi zogu blu ka lindur me date 21 mars te 2006, por per hedhjen e tij online, priten deri ne fund te korrikut te po atij viti. Twitter, ne nje stil krejt ndryshe por me te njejtin efikasitet, ndoshta edhe me teper, se

Lexo më tepër...

Si te rrotulloni nje video te rregjistruar permbys me media player classic

Ju kane rene ne dore disa video qe i keni filmuar mbrapsht apo jo dhe aq drejt dhe per ti pare nuk keni zgjidhje tjeter veçse te ktheni kokes ashtu si eshte edhe video.

Mos u shqetesoni shume se ekziston zgjidhje per çdo problem. Me programin e windows, pra me windows media player, nuk eshte e mundur ti gjeni zgjidhje ketij problemi. Por shume prej jush mund te kene edhe nje tjeter program te instaluar qe mund tju zgjidhe pune.

Pra per te rrotulluar nje video te xhiruar permbys

Lexo më tepër...

Festivali Kulturor Ndërkombëtar i Rinisë 22 mars 2014

Zhvillohet te shtunen me date 22/03/2014 Festivali Nderkombetar kulturor i Rinise.

Një aktivitet i cili synon të nxisë, kultivojë dhe zhvillojë kulturën kombëtare tek të rinjtë. Festivali Kulturor Ndërkombëtar i Rinisë gjithashtu synon të jetë një urë lidhëse dhe faktor i rëndësishëm i zhvillimet të marrëdhënieve miqësore mes popujve përmes njohjes dhe shkëmbimit të vlerave kulturore.

Të jetojmë dhe prezantojmë kulturën tonë

Që nga themelimi në vitin 1993 Fondacioni Arsimor “Gülistan” në bashkëpunim me Institucionet Arsimore “Turgut Özal” dhe Universitetin Epoka kanë përfaqësuar dhe prezantuar kulturën shqiptare në shumë aktivitete të organizuara brenda dhe jashtë vendit.

Përfaqësim në arenën ndërkombëtare

Të rinjtë shqiptarë kanë përfaqësuar më së miri Shqipërinë në festivalin e përvitshëm ndërkombëtar kulturor që organizohet vit në Turqi që nga viti 2003.

 Në këtë aktivitet marrin pjesë të rinj nga

Lexo më tepër...
Rregjistrohu në këtë RSS feed
border
top
  1. Hot News
  2. Tags
  3. Comments
Nuk keni ide te mira? Punoni me dike qe i ka.

Hits:183

Gezuar Pashket

Hits:196

bukuria e fermave shqiptare

Hits:301

Hits:427

Bananja ben mire per shendetin - Ja pse!

Hits:382

RoomScan - Krijojme planimetrine e shtepise me kete app per iphone

Hits:155

Identifikohu or Krijo akount